تاریخچه و معرفی کمپانی هواوی
هواوی یک کمپانی چندین ملیتی است که مورد عمل اصلی‌اش نتورک , تجهیزات ارتباطی و ارایه خدمات است . اگر‌چه که عموم ایرانیان هواوی را تحت عنوان کمپانی چینی خالق تلفن همراه موبایل میشناسند و تلفن همراه موبایل هواوی برای ایرانیان از سایر زمینه‌های کار مجموعه هواوی برجسته تر است . بنابر مطالب نشر داده شده در ویکی پدیا ( اکونومیست ) , هواوی شرایط فعلی مطرح ترین کمپانی ارایه دهنده سرویس‌های ارتباطی در دنیا است . هواوی در سال 1987 بوسیله رن ژنگفی شالوده گذاری شد و تحت عنوان خالق تجهیزات مخابراتی کار خود را شروع کرد . مجموعه هواوی امروزه بالغ بر 140 هزار نفر کارمند دارد . آمار جذاب توجه اینجاست که حدود نیمی از این افراد در بخش‌های مختلف تحقیق و توسعه شرکت مشغول‌اند . بخش تحقیق و توسعه و گسترش هواوی در کشورهای چین , ایالات متحده , آلمان , سوئد , هند , روسیه و ترکیه فعال است . معنا واژه هواوی در زبان چینی به عبارت “ دستاورد چینی ” قابل تفسیر است . کمپانی هواوی خود ترجیح میدهد برند هواوی با تلفظ “ wah - way ” – “ وا وی ” خوانده شود .

دو سری دارای شهرت از محصولات تلفن همراه هواوی وجود دارند , سری اسند و محرمانه هانر . اسند به معنای اوج دریافت کردن و هانر به معنای افتخار است . نامگذاری خصوصی اسند , مالامال بیراه نیست و می‌توان ادعا نمود هواوی در دنیای تبلت و گوشی تلفن همراه با سری اسند مطرح شد و به نقطع ی عطف خود رسید . کمپانی هواوی تمرکز متعددی بر صرفه جویی در مراحل ساخت و ارتقاء فایده وری داراست . به طوریکه با اعتنا به قیمت تمام شده موبایل هواوی در بازار جهانی , می‌توان اعلام کرد هواوی کاملا به این انگیزه دست یافته است . با سیاست منفعت وری و کاهش هزینه ایجاد , ارزش تلفن همراه هواوی همواره درحد پایین‌تری نسبت به تلفن همراه سامسونگ و تلفن همراه سونی و دیگر سازندگان تلفن همراه بوده است . در کنار منصفانه بودن بها گوشی و تبلت هواوی , تجربه چندین ساله نشان داده است که از نظر عملکرد و کیفیت , محصول ها هواوی با طولانی تر برندهای شبیه قابل رقابت می‌باشند . هر چند که موبایل هواوی به گوشی قابل قبول معروف است .


در سال 2006 مجموع فروش جهانی هواوی به حدود 11 میلیارد دلار آمریکا رسید . این رقم در سال 2009 به 20 میلیارد دلار رسید . فیض حاصله شرکت هواوی در سال 2014 بالغ بر 5 میلیارد دلار ایالات متحده بوده است . هواوی امروزه با شرکت‌هایی نظیر وودافون , تی گوشی و موتورولا قراردادهای همکاری قربت دارااست .

هواوی علاوه بر موبایل موبایل و تبلت , در مسئله مودم‌های یار و همدم و گجت‌های پوشیدنی هم فعالیت‌هایی داشته است .

امروزه بیشتر تولید ها تولیدی هواوی از سیستم دلیل اندروید به کار گیری می کنند . گوشی‌های هواوی ترازو بالایی از بازار جهانی را تصرف کرده‌اند و با معرفی تبلت دوست داستنی Huawei X1 , هواوی توانست در بازار تبلت به بخت قابل قبولی دست یابد .